Úvod Podvody Řekněte podvodníkům NE!

Řekněte podvodníkům NE!

Chovejte se tak, aby k útoku vůbec nedošlo
a nepodlehněte manipulativnímu nátlaku.

Praktiky podvodníků, kteří se chtějí dostat k vašim penězům, se neustále zlepšují a rychle přizpůsobují aktuální situaci. Pokud se nechcete nechat chytit do jejich pasti, dodržujte následující bezpečnostní zásady – chovejte se tak, aby k útoku vůbec nedošlo a nepodlehněte manipulativnímu nátlaku.

Stále více Čechů je terčem podvodníků. ČNB radí, jak se bránit

Nespěchejte

Na základě příchozího telefonického hovoru či informace získané v průběhu komunikace s neznámou osobou nedělejte unáhlená rozhodnutí. Nepodlehněte tlaku, pod který vás útočník záměrně dostává. Nesdělujte vaše údaje jen proto, že je po vás volající chce.

Vezměte si čas na rozmyšlenou – opravdu by vás daná instituce tímto způsobem kontaktovala? Než budete činit jakékoliv kroky, v duchu napočítejte do pěti, než odpovíte. Volajícího rovnou informujte, že se musíte poradit s rodinou a danou instituci budete kontaktovat opětovně sami.

Ověřujte

Vždy zvažte možnost podvodu, zvláště v případě komunikace s neznámou osobou. Ověřte si totožnost toho, kdo vás kontaktoval, nikoli však zavoláním zpět na číslo příchozího hovoru nebo odpovědí na příchozí e-mail. Raději zavolejte na oficiální infolinku banky či instituce, jejímž jménem vás volající kontaktoval, využijte oficiální webové stránky této instituce pro podání vašeho dotazu či stížnosti nebo tam zajděte osobně, popište nastalou situaci a chtějte potvrzení, zda se na vás někdo ze specialistů obracel.

Chraňte

Osobní údaje

Nikomu nesdělujte své údaje – hesla, údaje o platební kartě (PIN, číslo karty nebo její bezpečnostní kódy), autorizační kódy, rodné číslo či další osobní údaje.

Zařízení

Zabezpečte také svůj počítač, mobil nebo tablet, do těchto přístrojů neinstalujte neprověřené aplikace. Nikdy nikomu nedávejte přístup k vašemu zařízení, ani vzdálený!

Platební kartu

Prověřte si ve své bance výši limitů na bankovní transakce i na platby kartou na internetu. Nastavte je podle své skutečné potřeby a tím minimalizujte případnou budoucí škodu. Kartou plaťte jen v důvěryhodných e-shopech.

Bankovní účet

Ke svému bankovnímu účtu přistupujte jen přes oficiální stránky banky (ověříte to v adresním řádku). Pravidelně si kontrolujte stav vašeho bankovního účtu a odchozí transakce. V případě podezření na zneužití ihned kontaktujte svou banku.

Co dělat, když vás podvodník kontaktuje?

Pokud se s podvodem setkáte – podvodník vám zavolá nebo napíše, útok co nejrychleji zastavte! V případě telefonátu sdělte, že v hovoru nebudete pokračovat a zavěste. Na elektronickou komunikaci neodpovídejte ani neotvírejte neznámé přílohy.