Úvod Životní události Placení v zahraničí

Placení v zahraničí

Zjistěte, na co si dávat pozor při placení a výběrech z bankomatů v zahraničí a u plateb v cizích měnách.

 
penize2

Jak platit v zahraničí

Na co si dávat pozor při placení a výběrech v zahraničí a u plateb v cizích měnách? Doporučujeme věnovat pozornost zejména měně transakce.

Dynamická směna měn (DCC)

Pokud provádíte v zahraničí výběr hotovosti z bankomatu nebo platbu za služby či zboží u obchodníků nebo v hotelech, je možné, že Vám bude také nabídnuta služba směny měn, tedy zaplacení částky nikoliv v cizí měně daného státu (např. eurech), ale v českých korunách (CZK). Tato služba bývá označována jako dynamická směna měn (Dynamic Currency Conversion - DCC). Pokud ji využijete, směnu měn pro vás nezajistí vaše banka, jak je obvyklé, ale obchodník, hoteliér či provozovatel bankomatu. Tato služba Vám může být nabídnuta i v České republice, používáte-li kartu vydanou zahraniční bankou nebo kartou spojenou s platebním účtem vedeným České republice, ale v cizí měně.

V těchto případech doporučujeme vždy věnovat pozornost výhodnosti nabízené směny v porovnání s podmínkami, které Vám nabízí Vaše banka. V případě, že službu využijete v členském státě Evropské unie, lze výhodnost snadno porovnat, protože obě nabídky musí být vyjádřeny formou procentuální odchylky od středových kurzů Evropské centrální banky. Čím je procentuální odchylka nižší, tím je směna výhodnější. Právo volby měny transakce přitom máte Vy. V případě, že měnu namísto Vás zvolí obchodník, a částku k zaplacení je na platebním terminálu uvedena v českých korunách, můžete požádat o zrušení transakce a její opětovné zadání v cizí měně. Pozdější reklamace transakcí s DCC bývají obtížné.

Pozor na dynamickou směnu měn

Směna s využitím DCC může být provedena méně výhodně, než Vaší bankou. Zvýšené pozornosti při využití DCC byste měli dbát mimo země Evropské unie, kde porovnání výhodnosti DCC s podmínkami Vaší banky není pro poskytovatele DCC povinné. V případě pochybností o výhodnosti DCC doporučujeme požadovat zrušení transakce a její opětovné zadání v cizí měně.

Než odjedete do zahraničí

Než odjedete do zahraničí, zjistěte si u vaší banky či bank výši poplatků za výběry z bankomatu. Některé banky nabízejí nižší nebo žádný poplatek při výběru u partnerských bank či bank ze stejné skupiny nebo přímé zúčtování transakcí v cizí měně na váš účet v této měně, máte-li ho.

Poplatky za výběr z bankomatu

Na obrazovce bankomatu ověřte, zda není ve výběru zahrnut další poplatek. Vždy je možné výběr zrušit a využít bankomat jiné banky. Poplatek účtovaný Vaší bankou za využití bankomatu při výběru eur z bankomatu v Evropské unii musí být stejný, jako poplatek za výběr korun v Česku z bankomatů neprovozovaných vaší bankou. Vaše banka vám ale vedle poplatku za výběr může naúčtovat směnu měn, pokud je výběr eur prováděn z účtu v jiné měně.

Platby v cizích měnách bez využití karet

Podobně je měně transakce dobré věnovat pozornost i při platbách v cizích měnách bez využití karet. U příchozí a odchozí platby vaše banka automaticky přepočte měnu účtu na měnu transakce či naopak. Odchozí platby zadávejte prostřednictvím internetového bankovnictví či mobilní aplikace – jednak to bývá levnější, a banka vás zároveň před potvrzením transakce musí informovat o celkových nákladech na platbu a konverzi. Před provedením platby tak můžete porovnat, zda by vám konkurence nenabídla výhodnější podmínky. To platí zejména při vyšších převáděných částkách. Platební služby včetně směny měn mohou nabízet i nebankovní společnosti licencované a dohlížené Českou národní bankou nebo jiným orgánem dohledu v Evropské unii.

Dejte pozor, abyste ze svého eurového účtu neodeslali nedopatřením korunovou transakci, a případně se ujistěte u příjemce, v jaké měně je veden jeho účet, abyste předešli nezamýšleným konverzím na jeho straně. Platby v eurech v rámci Evropské unie musí stát stejně jako odpovídající tuzemské transakce v korunách.

Speciální letní nabídky

Někteří poskytovatelé platebních služeb nabízejí zvýhodněné kurzy např. v období letních dovolených.