Úvod Životní události Placení v zahraničí

Placení v zahraničí

Zjistěte, na co si dávat pozor při placení a výběrech z bankomatů v zahraničí a u plateb v cizích měnách.

 
penize2

Jak platit v zahraničí

Na co si dávat pozor při placení a výběrech v zahraničí a u plateb v cizích měnách? Doporučujeme věnovat pozornost zejména měně transakce.

Dynamická směna měn (DCC)

Pokud provádíte v zahraničí výběr hotovosti z bankomatu nebo platbu za služby či zboží u obchodníků nebo v hotelech, je možné, že vám bude také nabídnuta služba směny měn, tedy zaplacení částky nikoliv v cizí měně daného státu (např. eurech), ale v českých korunách (CZK). Tato služba bývá označována jako dynamická směna měn (Dynamic Currency Conversion – DCC). Pokud ji využijete, směnu měn pro vás nezajistí vaše banka, jak je obvyklé, ale obchodník, hoteliér či provozovatel bankomatu.

V těchto případech doporučujeme vždy věnovat pozornost nabízenému kurzu a případným dalším poplatkům a porovnat je s kurzem a podmínkami, které vám nabízí vaše banka. Právo volby měny transakce máte vy. V případě, že měnu namísto vás zvolí obchodník a částku k zaplacení uvede v českých korunách, můžete jej požádat o zrušení transakce a její opětovné zadání v cizí měně. Pozdější reklamace transakcí s DCC bývají obtížné.

Pozor na dynamickou směnu měn

V případě dynamické směny měn vždy porovnejte kurzy. Směna je totiž v tomto případě provedena zpravidla méně výhodným kurzem, než jaký vám nabízí vaše banka.

Než odjedete do zahraničí

Než odjedete do zahraničí, zjistěte si u vaší banky či bank výši poplatků za výběry z bankomatu. Některé banky nabízejí nižší nebo žádný poplatek při výběru u partnerských bank či bank ze stejné skupiny nebo přímé zúčtování transakcí v cizí měně na váš účet v této měně, máte-li ho.

Poplatky za výběr z bankomatu

Na obrazovce bankomatu ověřte, zda není ve výběru zahrnut další poplatek. Vždy je možné výběr zrušit a využít bankomat jiné banky. Poplatek účtovaný Vaší bankou za využití bankomatu při výběru eur z bankomatu v Evropské unii musí být stejný, jako poplatek za výběr korun v Česku z bankomatů neprovozovaných vaší bankou. Vaše banka vám ale vedle poplatku za výběr může naúčtovat směnu měn, pokud je výběr eur prováděn z účtu v jiné měně.

Platby v cizích měnách bez využití karet

Podobně je měně transakce dobré věnovat pozornost i při platbách v cizích měnách bez využití karet. U příchozí a odchozí platby vaše banka automaticky přepočte měnu účtu na měnu transakce či naopak. Odchozí platby zadávejte prostřednictvím internetového bankovnictví či mobilní aplikace – jednak to bývá levnější, a banka vás zároveň před potvrzením transakce musí informovat o celkových nákladech na platbu a konverzi. Před provedením platby tak můžete porovnat, zda by vám konkurence nenabídla výhodnější podmínky. To platí zejména při vyšších převáděných částkách. Platební služby včetně směny měn mohou nabízet i nebankovní společnosti licencované a dohlížené Českou národní bankou nebo jiným orgánem dohledu v Evropské unii.

Dejte pozor, abyste ze svého eurového účtu neodeslali nedopatřením korunovou transakci, a případně se ujistěte u příjemce, v jaké měně je veden jeho účet, abyste předešli nezamýšleným konverzím na jeho straně. Platby v eurech v rámci Evropské unie musí stát stejně jako odpovídající tuzemské transakce v korunách.

Speciální letní nabídky

Někteří poskytovatelé platebních služeb nabízejí zvýhodněné kurzy např. v období letních dovolených.